Directorul Centrului Naţional de Sănătate Mintală şi Luptă Antidrog, Cătălina Constantin, a atras atenţia că România se află pe un loc fruntaş în ceea ce priveşte dezvoltarea unei tulburări de sănătate mentală la copii. Depresia şi anxietatea sunt principalele probleme care apar la aceştia, relatează news.ro.
“Putem să spunem că, în conformitate cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii, România este printre primele locuri în Europa, unul dintre patru copii dezvoltă o tulburare de sănătate mentală, că depresia şi anxietatea sunt principalele condiţii de sănătate mentală care apar pe lista cea lungă pe care adolescenţii şi tinerii şi copiii o pot dezvolta”, a declarat Cătălina Constantin, vineri seară, la Medika TV.
Potrivit acesteia, copiii şi adolescenţii trebuie să primească îngrijire adecvată vârstei: “Specialiştii care se ocupă de ei au nevoie să fie la curent cu specificul vârstei, pentru că ei au nişte specificaţii datorate etapei de viaţă în care se află. După care, părinţii au nevoie de ajutor, pentru că trăim într-o vreme în care suntem extrem de ocupaţi, considerăm că dacă copilul nu mai are nevoie să îl ducem la şcoală de mână, el are o autonomie ridicată şi că are mai puţină nevoie de noi. Într-adevăr, are o autonomie ridicată, dar nu înseamnă că are mai puţină nevoie de noi, ci ei sunt fix în etapa în care din copii devin adulţi şi sunt nenumărate întrebări, nevoi de a primi validare, de a primi îndrumare, de a primi un context în care ei să se poată afirma. Şi atunci părinţii au nevoie să fie ei înşişi îndrumaţi”.
Cătălina Constantin a menţionat că este nevoie de “o infuzie masivă” de resurse în sistemul de sănătate mentală.
“În acest moment avem nevoie de o infuzie masivă de resurse în sistemul de sănătate mentală, pentru că în acest moment, conform aceleiaşi surse a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, România investeşte cam 0,1% din banii pe care îi investeşte în sănătate, în principal, în sănătatea mentală. Deci, investiţia este extrem de mică”, a mai declarat Cătălina Constantin.
Potrivit acesteia, în momentul în care o persoană se dezechilibrează din punct de vedere mental – stres, burnout, momente dificile – întreaga viaţă este influenţată negativ.
“Scade randamentul pentru orice, devenim mai iritabili, mai sensibili, până şi capacitatea organismului de a face faţă infecţiilor cu virusuri, cu bacterii, scade. Deci este extrem de important să investim şi în sănătate mentală”, a spus Cătălina Constantin.
No Comment! Be the first one.