Epidemia cauzată de maladia Ebola în Republica Democratică Congo (RDC), care încă nu este controlată la peste o lună după declararea ei pe 15 mai, a provocat 304 decese, potrivit celui mai recent bilanţ publicat de autorităţile sanitare congoleze, relatează Agerpres.
RDC se confruntă cu cea de-a 17-a epidemie de Ebola din istoria sa. În cadrul acestei epidemii, 304 persoane au murit şi 1.115 au fost infectate, potrivit datelor transmise de Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) din RDC, joi seară. Ebola a ucis peste 15.000 de persoane în Africa pe parcursul ultimilor 50 de ani.
Virusul a fost detectat tardiv în RDC, permiţându-i epidemiei să capete o amploare care este încă dificil de cuantificat. Organizaţiile umanitare internaţionale şi ONG-urile aflate la faţa locului estimează că bilanţurile oficiale sub subestimate.
Focarul crizei sanitare se află în Ituri, o provincie din partea nord-estică a RDC, situată la graniţa cu Sudanul de Sud şi cu Uganda. Această regiune minieră se confruntă cu deplasări intense ale populaţiei, fapt ce favorizează transmiterea virusului. Ituri este, de asemenea, o zonă afectată în mod regulat de masacrele comise de grupări armate şi unde lipsa de securitate complică organizarea ripostei sanitare.
Aproape toate cazurile de îmbolnăvire au fost semnalate în Bunia, capitala provinciei, care concentrează 91,3% din totalul infectărilor şi 82,2% din totalul deceselor înregistrate.
Virusul Ebola, care provoacă o febră hemoragică, s-a răspândit în alte două provincii din RDC şi în Uganda vecină, unde 20 de infectări – inclusiv două decese – au fost semnalate.
Actuala epidemie este cauzată de tulpina virală Bundibugyo, împotriva căreia nu există deocamdată nici vaccinuri, nici tratamente omologate. Studiile clinice ar trebuie să înceapă săptămâna viitoare, potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), care a declarat o alertă sanitară de importanţă internaţională.
Un caz de transmitere a virusului Ebola a fost detectat miercuri în Franţa. Este vorba despre un medic de naţionalitate congoleză, care lucrează pentru ONG-ul Anima. După o misiune de o lună în epicentrul epidemiei, acest medic experimentat a părăsit provincia Ituri pe 19 iunie şi a petrecut apoi o perioadă de trei zile în capitala ţării, Kinshasa.
Luni seară, el a călătorit cu un avion al companiei Air France la Paris. După ce a aterizat marţi dimineaţă pe aeroportul Roissy-Charles-de-Gaulles, congolezul – care deţine un permis de şedere în Franţa – s-a prezentat din proprie iniţiativă la serviciul medical de urgenţă şi îngrijiri medicale din cadrul aeroportului. În prezent, el este internat într-un spital din Paris.
Medicul acuza dureri de cap înainte de îmbarcare şi starea lui s-a degradat uşor în timpul zborului, care durează cel puţin opt ore. Cinci persoane, inclusiv un membru al personalului de bord, care au intrat în contact cu bolnavul, au fost plasate în izolare.
Autorităţile franceze şi OMS au dat asigurări că riscul de răspândire a virusului Ebola în Europa este redus.
Compania Air France şi-a suspendat totuşi zborurile dintre Kinshasa şi Paris pentru mai multe zile, în principal din cauza refuzului echipajelor de zbor de a lucra pe această rută aeriană. Zborurile ar trebui să fie reluate sâmbătă, potrivit unei surse familiarizate cu această chestiune.
RDC a impus de acum oricărei persoane provenite din zonele afectate de Ebola să respecte o perioadă de carantină de 21 de zile înainte de a efectua orice deplasare în interiorul ţării sau în străinătate.
În Ituri, eforturile pentru controlarea epidemiei au fost consolidate, însă structurilor de sănătate, care funcţionează adeseori cu mijloace deficitare în una dintre cele mai sărace ţări de pe planeta noastră, le lipsesc în continuare echipamente şi materiale sanitare de bază, potrivit INSP.
Centrele de tratare a Ebola amenajate cu ajutorul echipelor de la OMS şi de la mai multe ONG-uri sunt deja saturate şi prezintă un grad de ocupare de peste 85%, a precizat INSP.
No Comment! Be the first one.