Președintele Nicușor Dan a fost întrebat direct despre acuzațiile lui Sorin Grindeanu, cel care îl acuza pe Ilie Bolojan că l-a mințit pe șeful statului, în discuțiile de la Cotroceni. Nicușor Dan nu a vrut să-l acuze direct pe Ilie Bolojan, dar a precizat că în urma consultărilor de la Cotroceni avea ”așteptări rezonabile” că va exista o majoritate, dar de la momentul consultărilor și până la votul din Parlament ”anumiți lideri s-au răzgândit”.
Nicușor Dan sugerează că Ilie Bolojan l-a mințint în timpul consultărilor de la Cotroceni
Reporterii l-au întrebat pe Nicușor Dan: ”Sorin Grindeanu spunea că Ilie Bolojan l-a mințit pe președintele României, de aceea suntem în această situație, iar liderul PSD făcea referire la faptul că Ilie Bolojan ar fi dat de înțeles că votează Guvernul lui Eugen Tomac, însă după trei zile și-a schimbat poziția și în final nu s-a mai ajuns la vot. S-a întâmplat acest lucru? V-a mințit Ilie Bolojan?”.
Președintele nu a spus în clar că Ilie Bolojan l-a mințit, dar a precizat că ”anumiți lideri” s-au răzgândit de la momentul consultărilor și până la momentul votului din Parlament.
„Nu o să vă răspund la această întrebare. Dar o să vă spun că, în momentul în care l-am desemnat pe Eugen Tomac, am avut așteptarea rezonabilă că o să fie o majoritate pentru această nominalizare, că altfel nu aș fi făcut-o.
De asemenea, când l-am desemnat pe domnul Veștea, am avut o așteptare rezonabilă că acest guvern va trece. Și într-un caz, și în altul, așteptarea mea rezonabilă, care s-a bazat pe niște discuții cu niște lideri, nu s-a materializat, pentru că niște lideri și-au schimbat opinia între timp.
Vreau să rămân în formula pe care am spus-o.”, a spus Nicușor Dan.
Așteptările rezonabile ale președintelui
Nicușor Dan a spus că mereu a avut ”așteptări rezonabile” că se va face o majoritate. ”Așa cum am spus de mau multe ori l-am desemnat pe domnul Veștea în baza unei așteptări rezonabile că au majoritate, mai departe
În toate discuțiile pe care le-am avut am militat pentru o majoritate care să susțină un guvern eventual minoritar sau chiar tehnocrat, dar o majoritate pro-occidentală.”.
”Rolul meu constituțional este să desemnez premierul, mai departe de atât nu pot decât să fac apel la responsabilitate (…) Speranța mea este că o să ajungem la o soluție politică pentru un guvern cu puteri depline, care să activeze cel puțin până la 31 august”, a mai spus Nicușor Dan.
No Comment! Be the first one.