Prezenţa unui urs a fost semnalată miercuri în localitatea dâmboviţeană Moroeni, iar populaţia a fost avertizată printr-un mesaj RO-ALERT, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dâmboviţa.
“În jurul orei 12:00 a fost semnalată prezenţa unui animal sălbatic (urs), în comuna Moroeni. La faţa locului intervine Detaşamentul de Pompieri Pucioasa cu un echipaj SMURD, împreună cu efective ale Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa”, precizează sursa citată.
Populaţia din zonă a fost avertizată prin intermediul unui mesaj RO-ALERT.
Prezenţa unui urs a mai fost semnalată de trei ori în această lună în zona Moroeni, cel mai recent vineri, iar cu o zi înainte prezenţa ursului era semnalată la Cota 1000.
No Comment! Be the first one.