Întâlnirea de la Palatul Cotroceni, dintre președintele Nicușor Dan și liderii PSD, PNL, USR și UDMR s-a terminat după aproximativ o oră. Surse politice ne-au explicat că nu s-a ajuns la niciun acord, iar președintelele Nicușor Dan ”a luat act” de pozițiile partidelor.
În aceste condiții, Nicușor Dan nu va ieși să facă o desemnare de premier și cel mai probabil va urma o nouă rundă de discuții cu liderii partidelor politice.
Negocierile politice se poartă în contra timp, asta pentru că pe 30 iunie este ultima zi de activitate a Parlamentului și dacă nu avem un Guvern până atunci, este foarte posibil ca Ilie Bolojan să rămână interimar până în septembrie.
Liderii PNL și USR joacă la rupere
Conform surselor noastre, negocierile de la Cotroceni au pornit de la conceptul de ”reciprocitate”, iar Ilie Bolojan și Dominic Fritz vor solicita o rotativă guvernamentală, la prima tragere urmând a intra premierul susținut de PNL-USR-UDMR, Siegfried Mureșan.
Problema este că cei de la PSD nu sunt de acord cu o rotativă guvernamentală și au luat decizia în forurile statutare de a nu vota un guvern din care nu fac parte.
De asemenea, nici președintele Nicușor Dan nu este prea încrezător în varianta unei astfel de rotative guvernamentale, iar negocierile de la Cotroceni au toate șansele să se blocheze.
Surse politice ne-au explicat că ”dacă nu se înțeleg pe rotativă, atunci nu se vor înțelege pe nimic” și asta va aduce un blocaj în cadrul negocierilor dintre partide.
Întâlnirea decisivă de la Palatul Cotroceni dintre președintele Nicușor Dan și liderii PSD, PNL, USR și UDMR a început la ora 18.00. Discuțiile vizează desemnarea următorului premier, care ar urma să formeze noul Guvern.
Variantele Sorin Grindeanu și Siegfried Mureșan sunt acum pe masă.
Siegfried Mureșan, propunerea de premier a celor de la PNL-USR și UDMR
PNL, USR și UDMR au decis, în comun, să îl propună pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României, transmit liberalii într-un comunicat de presă.
„Am hotărât să-l susținem pe Siegrified Mureșan ca propunere de premier”, a transmis Ilie Bolojan.
El a explicat că pe Mureșan îl recomandă experiența cu fondurile europene și cu bugetele mari de investiții. De asemenea, Bolojan a spus că Mureșan este un profesionist atașat valorilor europene.
„Propunerea noastră vine să ofere soluții astfel încât să se ajungă la un acord care să permită instalarea unui guvern în perioada următoare”, a precizat Ilie Bolojan.
La rândul său, președintele USR, Dominic Fritz, a spus că în ședința Birolului Național s-a votat susținerea acestei propuneri.
„Sigfried Mureșan este un europarlamentar experimentat, un economist cu multă experiență și de negociere, și de făcut bugete și este un om pe care putem să-l susținem pentru o echipă funcțională de guvernare. România are nevoie de un guvern plin. A fost un act de iresponsabilitate faptul că fostul partener de coaliție PSD a dat jos acest guvern și de aceea ne așteptăm că acum, în această criză guvernamentală, și PSD să fie rezonabil. Nu este rezonabil să avem acum un guvern monocolor PSD și de aceea propunerea de a avea acum un guvern minoritar de dreaptă cu Sigfried Mureșan premier este una rezonabilă, responsabilă și una care poate să deblocheze această criză și, bineînțeles că sperăm că vom primi susținere pentru ea, pentru că românii se așteaptă să avem un guvern plin”, a spus Fritz.
La conferința comună, din partea UDMR a participat Lóránd Turos. El a spus că această soluție este „viabilă” și poate pune capăt crizei politice.
„După circa două luni de zile de criză politică se pare că azi am venit cu o soluție viabilă. Azi dimineața, Prezidiul Executiv al UDMR a decis să susțină această variantă, să îl susținem pe domnul Sigfried Mureșan pentru a fi premierul României și sper că în câteva zile să se termine cu această criză politică guvernamentală și să putem lucra împreună pentru restabilirea acelor valori pentru care am pornit la un drum comun acum un an”, a declarat Lóránd Turos.
Sorin Grindeanu, propunerea de premier a celor de la PSD
Un guvern PSD nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui, spune Sorin Grindeanu, după ce PSD l-a votat pentru a fi propus premier.
Sorin Grindeanu a spus că azi, încrederea oamenilor în clasa politică, în acest moment, este zero și toți, inclusiv PSD, au partea de responsabilitate pentru că s-a ajuns în acest punct.
„Cred că a venit vremea să nu mai arătăm cu degetul unii către alții, ci să venim cu soluții concrete, care se pună românii mai presus de calculurile politice care ne-au ghidat în ultimele săptămâni. Din acest motiv, Partidul Social-Democrat a decis astăzi, în Biroul Politic Național, în unanimitate, să-și asume responsabilitatea răspunderea guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier”, a spus Grindeanu.
Acesta le-a cerut un vot colegilor săi pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri, în cazul în care PSD va primi mandatul de formare a guvernului de la președintele României.
„PSD își poate asuma guvernarea doar în condiții clare și transparente, de aceea am decis să avem o echipă de negociere, care să discute cu celelalte formațiuni politice pro-occidentale din Parlament, draftul unui acord politic. Vorbim de lucruri generale, legate de prioritățile României pe termen scurt și mediu, PNRR, OCDE, SAFE și respectarea țintelor de deficit și nu de condiții impuse PSD. PSD va avea de plină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme și care nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”, a mai spus Grindeanu.
Președintele PSD a mai spus că PSD va juca „exclusiv pe mâna sa”, iar obiectivul este relansare economică și recâștigarea încrederii românilor în capacitatea clasei politice a livra prosperitate.
No Comment! Be the first one.