Partidul PACE – Întâi România a propus-o pe Cosmina Cerva pentru funcția de prim-ministru, în cadrul consultărilor de marți de la Palatul Cotroceni. Anunțul a fost făcut de senatorul Ninel Peia, după întâlnirea cu președintele Nicușor Dan, convocată în contextul căutării unei noi formule guvernamentale după respingerea Guvernului Veștea.
Cosmina Cerva a declarat că discuțiile de la Palatul Cotroceni au fost constructive și și-a exprimat speranța că România va avea în scurt timp un nou Executiv.
Cerva a spus că aceste consultări au fost ‘benefice’.
„Săptămâna viitoare vom avea o propunere și o primă formulă de guvern”
Potrivit acesteia, actuala criză politică trebuie depășită rapid, înainte de începerea vacanței parlamentare.
“Pentru că sunt deja foarte multe zile de când ţara nu are guvern, începe în curând vacanţa parlamentară şi trebuie până la vacanţă să avem un guvern, am înţeles că săptămâna viitoare deja vom avea o propunere şi o primă formulă de guvern”, a spus ea, potrivit AGERPRES.
Reprezentanta PACE – Întâi România a explicat că propunerea unui premier femeie vine pe fondul tensiunilor dintre partidele parlamentare și al dificultăților întâmpinate în formarea unei majorități.
“I-am propus preşedintelui Nicuşor Dan un premier femeie, considerând că la acest moment, când există atâtea conflicte – şi aţi văzut şi dumneavoastră, PSD nu vrea cu PNL, PNL nu vrea cu PSD, AUR nu vrea cu PSD, UDMR nu vrea cu PNL, PNL-ul se rupe în două -, un premier mediator femeie ar stinge puţin toate aceste conflicte şi ar fi, de ce nu, o variantă de ieşit din această situaţie de criză”, a afirmat Cerva.
No Comment! Be the first one.