Pompierii au intervenit, marţi, în 16 localităţi din judeţele Argeş, Caraş Severin, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu şi Timiş pentru înlăturarea efectelor produse de furtuni, informează Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU).
La nivelul a două localităţi din judeţul Dolj au fost evacuate preventiv 22 persoane din zonele afectate de manifestarea fenomenelor meteorologice.
Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a decis suplimentarea forţelor de la ISU Dolj cu două autocamioane de intervenţie, două autospeciale de primă intervenţie şi comandă, 6 motopompe şi 12 cadre din cadrul ISU Argeş.
Marţi seara erau în derulare intervenţii în trei localităţi din judeţul Dolj pentru evacuarea apei din curţi şi de pe străzi.
Totodată, în cursul zilei de marţi forţele de intervenţie au acţionat, în total în cele şapte judeţe menţionate, pentru evacuarea apei din două case, 39 curţi, 12 beciuri/subsoluri, o anexă, 16 străzi, pentru îndepărtarea unor elemente de construcţie de la două imobile şi pentru degajarea a 13 copaci prăbuşiţi pe carosabil, fiind avariat un autovehicul, precizează sursa citată de Agerpres.
Structurile Ministerului Afacerilor Interne monitorizează permanent evoluţia situaţiei operative şi sunt pregătite să intervină pentru protejarea populaţiei şi limitarea efectelor generate de fenomenele meteorologice prognozate, mai menţionează comunicatul DSU.
No Comment! Be the first one.