Un fost șef de poliție din Alba a fost condamnat la închisoare fiindcă a protejat niște oameni de afaceri care furau lemn. Omul a încercat să influențeze martorii și a luat inclusiv mită.
Fostul şef al Secţiei 9 Poliţie Rurală Câmpeni din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba, Toma Dan, a fost condamnat, în primă instanţă, la 5 ani şi 6 luni de închisoare cu executare într-un dosar privind protejarea intereselor unor oameni de afaceri care exploatau lemn.
Ce a decis Tribunalul Alba
Potrivit deciziei Tribunalului Alba pronunţată miercuri, fostul poliţist a fost condamnat pentru luare de mită, participaţie improprie la abuz în serviciu şi influenţarea declaraţiilor.
Acesta a fost achitat pentru mărturie mincinoasă, iar instanţa a dispus încetarea procesului penal pentru compromiterea intereselor justiţiei, deoarece s-a împlinit termenul de prescripţie.
De asemenea, Tribunalul a dispus şi confiscarea specială de la inculpat a sumei de 2.000 de lei reprezentând contravaloarea materialului lemnos primit de acesta cu ocazia săvârşirii infracţiunii de luare de mită.
Un alt inculpat, pădurar, a fost condamnat la 2 ani şi 10 luni închisoare cu executare în regim de detenţie pentru dare de mită.
Decizia Tribunalului Alba poate fi atacată la Curtea de Apel Alba Iulia
Cauza a fost disjunsă dintr-un dosar mai amplu.
În data de 20 iunie 2024, Direcţia Naţională Anticorupţie anunţa, printr-un comunicat de presă, că s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de mai mulţi inculpaţi, poliţişti, printre care şi Toma Dan, şi oameni de afaceri din zona Apuseni. În acelaşi dosar, a apărut la vremea respectivă şi numele fostului şef al IPJ Alba, Florin Dogaru, urmărit penal de procurorii DNA pentru abuz în serviciu, acesta fiind schimbat din funcţie.
No Comment! Be the first one.