Olanda a încheiat faza grupelor Cupei Mondiale 2026 pe prima poziţie a Grupei F, după ce a învins cu scorul de 3-1 echipa Tunisiei. Acum se pregătește pentru partida cu Maroc din în şaisprezecimile de finală.
O avertizare de furtună a fost ridicată chiar înaintea startului meciului, pe care olandezii l-au început în forţă, conducând cu 2-0 după şapte minute de joc. Căpitanul nord-africanilor, Ellyes Skhiri, a trimis balonul în propria poartă, în minutul 3, înainte ca Brian Brobbey să marcheze al treilea său gol de la debutul comepetiţiei (7).
Tunisia a revenit pentru scurt timp în joc după pauză, când Hazem Mastouri a redus din handicap (54), dar Jan Paul van Hecke a restabilit rapid avantajul olandezilor (62).
Koeman, despre meciul cu Maroc
Deşi a dominat perioade lungi şi a lăsat jucători cheie în repaus pe parcursul reprizei secunde, Ronald Koeman a respins orice sugestie că echipa sa ar fi favorită pentru meciul cu Marocul, programat luni la Monterrey.
“Nu sunt sigur că suntem favoriţi în meciul cu Maroc. Va fi un meci important. Sunt o echipă bună, cu multă calitate şi pot marca uşor. Este clar că vom întâlni un adversar puternic. Suntem primii în grupă şi acum ne îndreptăm spre adevăratul nostru test, iar pentru asta ne vom pregăti. Vom juca bine şi vom câştiga meciul, pentru că acum, dacă pierzi, te duci acasă, iar dacă câştigi, vei rămâne în turneu. Şi, bineînţeles, vrem să ajungem cât mai departe în acest turneu”, a declarat antrenorul.
În ciuda calificării lejere în faza eliminatorie, îmbunătăţirile defensive rămân pe agenda lui Koeman.
“Acordăm atenţie acestui lucru, unul sau doi jucători nu sunt bine plasaţi, oamenii nu sunt blocaţi şi acesta este genul de lucruri pe care le vom discuta cu jucătorii. Trebuie îmbunătățite ritmul, poziţiile, pentru a crea mai mult, pentru a avea mai mulţi jucători între linii şi fără minge, putem fi uneori mai compacţi. În fotbal nu te opreşti niciodată să înveţi. Există întotdeauna momente într-un joc în care, ca antrenor, crezi că există loc de îmbunătăţiri”, a mai spus olandezul.
Olandezii vor rămâne în tabăra lor de bază din Kansas City până duminică, înainte de a se îndrepta spre Mexic, unde îi aşteaptă condiţii caniculare.
No Comment! Be the first one.